Daj cynk
Reklama

Artykuły

KOMIS: Nie daj się oszukać czyli jak bezpiecznie handlować

Portal, 03.04.2018, h. 12:52, dodał: Regdorn
45

W związku z oszustwami na wtórnym rynku branży airsoftowej, w tym m.in. za pośrednictwem naszego Komisu, ale także popularnych serwisów aukcyjnych i ogłoszeniowych uczulamy Was na stosowanie najzdrowszej i uniwersalnej w każdej dziedzinie życia zasady ograniczonego zaufania. Poniżej podajemy też zdrowe praktyki, jak ograniczyć szansę padnięcie ofiarą oszusta.Komis WMASG to jedna z najaktywniejszych giełd airsoftowych i militarnych w Internecie. Na przestrzeni lat to u nas można było i nadal można znaleźć przedmioty, których nie znajdziecie nigdzie indziej. Dzieje się tak, ponieważ komis jest dedykowany pasjonatom i naszemu środowisku, powstał w wyniku zaistniałej potrzeby. Aktualnie w Komisie jest blisko 1500 ogłoszeń. Trzeba jednak zawsze pamiętać, że nawet "u siebie" czarne owce zdarzyć się mogą.

W związku z nasilającymi się oszustwami na wtórnym rynku branży airsoftowej, w tym m.in. za pośrednictwem naszego Komisu uczulamy Was na stosowanie najzdrowszej i uniwersalnej w każdej dziedzinie życia zasady ograniczonego zaufania.

 

Stop złodziejom - włącz myślenie!

 

Zasady ograniczonego zaufania

Nasze środowisko rozrosło się już do takich rozmiarów, że niestety łatwiej u nas niż kiedyś o oszustwa. Brak jest często możliwości weryfikacji i dochodzenia swoich racji po linii środowiska. W związku z powyższym przypominamy podstawowe dobre praktyki bezpiecznych transakcji:

 

  1. Sprzedajesz przedmiot – wysyłaj wyłącznie za pobraniem (koszt wysyłki pokrywa kupujący). Po przedpłacie, gdy pieniądze znajdą się na Twoim koncie (nie po otrzymaniu potwierdzenia przelewu, które można łatwo sfałszować). Pamiętaj jednak, że nie jest to opcja najlepsza dla kupującego i nie każdy może chcieć się na nią zgodzić. 
  2. Kupujesz przedmiot – proś o wysyłkę za pobraniem najlepiej z opcją sprawdzenia paczki przy odbiorze (aktualnie opcja wyłącznie dostępna w usługach Poczty Polskiej).
  3. (Opcja) Proś o dokończenie transakcji za pośrednictwem wiarygodnego konta np. na Allegro.
  4. (Opcja) Skorzystaj z jednego z serwisów świadczących usługę sprawdzenia repliki przed sprzedażą (np. Salonasg.pl, ASGRevolution.com.pl)
  5. Najlepiej, gdy jest możliwość dokonaj transakcji osobiście.

 

W dzisiejszych czasach w Internecie nikt nie jest anonimowy. Każdy prędzej czy później jest do namierzenia, a zwłaszcza drobni oszuści i wirtualni cwaniacy. Współpracujemy z organami ścigania, gdy zachodzi taka potrzeba. Moderatorzy robią też co w ich mocy, by wyłapywać lewe ogłoszenia, konta budzące wątpliwości są blokowane, ale to wszystko jest działaniem zwykle po fakcie. Mamy w planach wdrożenie pewnych rozwiązań mających ograniczyć pole manewru oszustom jednak nikt lepiej nie zabezpieczy Waszych interesów, jak Wy sami! Pilnujcie się!

Przezorny zawsze ubezpieczony! Myślcie i nie pozwólcie by ktoś popsuł Wam zabawę!

 

Sprawy sporne

Zachęcamy do śledzenia również wątku ze sprawami spornymi, gdzie użytkownicy ostrzegają siebie wzajemnie:

http://forum.wmasg.pl/forum/323-sprawy-sporne/

 

Macie własne sprawdzone pomysły jak zabezpieczyć się przed oszustwem? Czekamy na Wasze komentarze.  

Ocena wszystkich (6.00, głosów: 6)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
The-Naturat 03.04.2018, h. 16:24 The-Naturat
Jeszcze aktywnych moderatorów dajcie na dział komisu i będzie wszystko szło w dobrą stronę.
Wedle mojej wiedzy są aktywni... Nie jest tak? Poważnie pytam.
Regdorn 03.04.2018, h. 16:33 Regdorn
Regdorn - Prima Aprilis był dwa dni temu. :P
Miszcz120 03.04.2018, h. 18:04 Miszcz120
Są aktywni, mogę potwierdzić! :) Ostatnio dostałem ostrzeżenie za powielanie ogłoszeń, bo akurat kopiowałem tekst ze starego ogłoszenia do nowej wersji :) Zdublowane ogłoszenie było w komisie może przez 3 minuty :D
giger 03.04.2018, h. 19:44 giger
Head Crusher 03.04.2018, h. 16:57 Head Crusher
Co do tych metod płatności/przesyłki. Można wprowadzić takie ograniczenie dla nowych użytkowników, aby tylko tak mogli sprzedawać i wysyłać. Tylko nowy, uczciwy użytkownik też może być narażony na straty finansowe jak "kupujący" pomyśli nie odbierać przesyłki. Do tego taka forma jest droższa niż np. list polecony i rzutuje na koszt finalny transakcji. A mentalność Poloka to "jak najwięcej, najlepiej i za darmo"...

Niestety, ale nawet osobista weryfikacja przedmiotu przed zakupem nie daje nam 100% gwarancji satysfakcji (patrz przypadek zakupu auta). A takie nieformalne transakcje jak w naszym komisie mają jeszcze większy % niepewności.
No właśnie. Nie możemy zamykać się na nowe osoby, chcące korzystać z funkcjonalności serwisu. Mam pewne pomysły, które będziemy wdrażać. Problem jest i jakoś trzeba nad nim zapanować.
Regdorn 03.04.2018, h. 17:03 Regdorn
KaXardas 03.04.2018, h. 20:00 KaXardas
Ktoś inteligentniejszy wyjaśni mi czemu sprzedawcy ma zależeć na sprzedaży za pobraniem?
Od X lat handluje w internecie i zawsze wygodniej i lepiej jest mi z przedpłatą.
Pierwotnie tak napisałem, ale z racji, że opcja ta pozostaje w konflikcie do wskazówki dla kupujących, usunąłem ją. Jasne, że to sytuacja najpewniejsza dla sprzedającego, ale z drugiej strony już tak nie wygląda.
Regdorn 03.04.2018, h. 20:08 Regdorn
No dobra, ale w takim razie na cholerę pisać to do sprzedawcy skoro jest mu to nie na rękę bo wymaga więcej pracy?
KaXardas 03.04.2018, h. 20:22 KaXardas
A wziąłeś pod uwagę, że są osoby wysyłające sprzęt na słowo honoru? „To ja ci wyślę, a ty mi przelejesz. OK? - Dobra”. Autentyk ze spraw, w których pomagaliśmy policji. To dla takich osób ;)
Regdorn 03.04.2018, h. 20:31 Regdorn
Dopisałem opcję z przedpłatą, ale z zastrzeżeniem.
Regdorn 03.04.2018, h. 20:50 Regdorn
Nie lepiej napisać do sprzedawców żeby nigdy nie wysyłali niczego na słowo honoru tylko:
a) jeśli za pobraniem to z opłatą za przesyłkę po stronie kupującego
b) jeśli z przedpłatą to wysyłali dopiero wtedy i tylko wtedy kiedy pieniądze znajdą się na ich koncie banowym
hm?
KaXardas 03.04.2018, h. 22:15 KaXardas
Można i tak :)
Regdorn 04.04.2018, h. 06:40 Regdorn
Molotok 03.04.2018, h. 23:42 Molotok
Najbezpieczniej jest w taki sposób. Sprzedający wysyła za pobraniem, ale kupujący wpłaca najpierw na konto koszty przesyłki. Nieodebranie przesyłki to też oszustwo narażające sprzedającego na niemałe koszty. Czytaj, bulisz za przesyłkę w obie strony, bo głąbowi zapomniało się przejść na pocztę.
wroobelchannel 04.04.2018, h. 00:16 wroobelchannel
Nie prościej byłoby założyć taki system punktacji i ocen jak na alledrogo czy ebaju? Negatywy, pozytywy, neutralne, i zachęta ze strony serwisu do wystawienia opinii były by na komisie bardzo pomocne, z tym że nie znam się na tworzeniu stron, nie mam pojęcia na ile to wykonalne, pracochłonne itp.
Jak to mówią - wszystko jest możliwe. Kwestia, jak zawsze pieniędzy. Po to jednak staram się o sponsorów, żeby fundusze były i nie było więcej sytuacji, że fajnie było by, no ale. Mozolnie nowa wersja WMASG powstaje. Wszystko jest jednak na mojej głowie i tak czas leci. Od dawna chcę pożegnać się z obecną wersją, żeby móc serwis rozwijać. Pomysłów jest przysłowiowy milion ;) Przewidziane mam kilka rozwiązań, które powinny wesprzeć sprzedających, uwiarygodnić ich i utrudnić życie oszustom (bo zupełnie wyeliminować ich się nie da). System oceniania także wprowadzimy, ale nie tylko. Nie wszystko jednak będzie od razu. Niedługo (mam nadzieję) uruchomimy "podstawkę", do której będziemy dokładać kolejne funkcjonalności. Nowy WMASG jest projektowany i pisany od podstaw więc zajmuje to wiele czasu. Znacznie więcej niż zakładałem.
Regdorn 04.04.2018, h. 06:55 Regdorn
Reg, wprowadź zbiórkę na portal. Chętnie wpłacę, może nie dużo - symboliczną dyszkę czy dwie, ale chętnie to zrobię raz na pół roku czy rok. Tylko bez żadnych kont premium. Zwykłe co łaska i tyle. I nam będzie lepiej (bo strona się rozwinie i może częściej jacyś redaktorzy będą jeździć na jakieś targi czy do fabryk, a to zawsze ciekawe informacje) i Wam.
MarekMac 04.04.2018, h. 08:58 MarekMac
Dzięki, rozważę. Choć dotychczas raczej postrzegałem takie "zrzutki" jak proszenie się o jałmużnę. No ale do przemyślenia.
Regdorn 04.04.2018, h. 09:30 Regdorn
Rób zrzutkę. Tylko zrób kilka sum, np: 5 zł, 10 zł; 20 zł. Każdy wpłaci tyle ile uważa. W końcu Wmasg jest z nami od początku i tak na prawdę to dzieło całego środowiska. Nie liczmy tylko na sponsorów bo sami też możemy pomóc.
DamieN 10.04.2018, h. 08:18 DamieN
KorczO 04.04.2018, h. 11:00 KorczO
Reg nie postrzegaj tak tego ;)
Sam z chęcią się dorzucę żeby wspomóc portal, zwłaszcza komis, bo bywam tutaj praktycznie codziennie od x lat śledząc oferty itd.

Na pewno wspomoże to działanie portalu i przyspieszy akcje ;)
Jestem tego samego zdania. Co innego jakbyś prosił o wsparcie, bo portal pada i musielibyśmy go ratować, a co innego dać na rozwój.
MarekMac 04.04.2018, h. 11:40 MarekMac
Pomysł bardzo dobry, sam też chętnie się dorzucę bo z komisu korzystam często. Jakby nie patrzył wmasgowy komis jest potrzebny - nie ma opłat jak na alledrogo, nie jest tak się anonimowym jak na olx, można spokojnie użyć słowa "broń", "część broni" itp. co na ryjbuku nie przejdzie. Co prawda jest jeszcze komis rus-milu, ale tam są raczej specyficzne ogłoszenia (nie da hiper-ninja-assasin-operatorów). Jeszcze jakby faktycznie system ocen/punktacji wprowadzić, to łoooo Panie!
Mendi 04.04.2018, h. 12:21 Mendi
Buniek92 04.04.2018, h. 14:14 Buniek92
Zauważcie, że niezmiernie rzadko zdarza się by jakaś sprawa sporna była z udziałem maniaka o wieloletnim stażu i pozycji na forum :) Najsmutniejsze jest to, że większość tych przekrętów można było uniknąć. Wystarczy prześwietlić kontrahenta na wmasg, fb czy linkedin i ma się większą pewność.
Tacy też się zdarzają, wystarczy tu wspomnieć pewnego maniaka związanego ze sklepem Mountebank Customs :)
CiV_1994 04.04.2018, h. 19:47 CiV_1994
Ten ktoś (bo słowo Pan nie jest tu na miejscu) nigdy nie miał dobrej opinii na forum, wcześniej też "kombinował" i miał temat w sprawach spornych.
Buniek92 05.04.2018, h. 20:03 Buniek92
Regdorn 04.04.2018, h. 18:15 Regdorn
A gdyby tak faktycznie zrobić okres karencji i nowym, zakładając start w zabawie, pozwolić tylko kupować przez 3-6 miesięcy?
O to chyba właśnie wnioskujemy od jakiegoś czasu ;)
OFF 04.04.2018, h. 19:00 OFF
Myślę, że to dobry pomysł. Dodatkowo byłbym również za tym, żeby lepiej zintegrować sprawy sporne z komisem.
CiV_1994 04.04.2018, h. 19:59 CiV_1994
@gratek rozwiń proszę.
OFF 04.04.2018, h. 20:00 OFF
Tak, wiele osób o to postulowało, ja włącznie, czemu użytkownik nie miałby posiedzieć 6mc na forum zanim zacznie "handlować", to jest portal dla entuzjastów, nie dla handlarzy raczej.

Chyba kiedyś na działach snajperskich była też klauzula, że nowi nie mogą pisać, nie wiem jak jest teraz, uważam, że mogło by pomóc ograniczenie dostępu do komisu nowym użytkownikom, biorąc pod uwagę statystyki...
thewojtz 04.04.2018, h. 20:11 thewojtz
Tak, to serwis pasjonatów, ale też trzeba zachować balans, żeby nie miało opinii kiszącego się we własnym sosie wapna. Bo i takie opinie słyszałem.
Regdorn 04.04.2018, h. 20:27 Regdorn
OFF, chyba mnie pomyliłeś z kolegą :)

Myślę tu na przykład wprowadzeniu paska z kolorem przy nazwie użytkownika, którego kolor zależny będzie od statusu użytkownika w stylu:
- kolor zielony, wszystko w porządku, brak spraw obecnych, poprzednie rozpatrzone pozytywnie
- kolor żółty, sprawa w toku
- kolor zielonkawy, dużo zgłoszeń użytkownika, jednak wszystkie sprawy zostają rozwiązane itp.

Dodatkowo zgłoszenie użytkownika automatycznie blokuje mu dostępność komisu. W celu uniknięcia nadużyć i nieuczciwej konkurencji za nieuzasadnione zgłoszenia powinny być też pewne konsekwencje dla kupujących.

To tylko luźny pomysł, nie wiem na ile jest on realny.
CiV_1994 04.04.2018, h. 23:15 CiV_1994
"Dodatkowo zgłoszenie użytkownika automatycznie blokuje mu dostępność komisu. W celu uniknięcia nadużyć i nieuczciwej konkurencji za nieuzasadnione zgłoszenia powinny być też pewne konsekwencje dla kupujących"

Dlatego nie powinno być z automatu, a na zasadzie sprawdzenia przez moda działu "sprawy sporne". Chodzi mi o to, że jeżeli nawet wprowadzimy nowym kontom zakaz sprzedaży, ale nadal będziemy zezwalali na kupno to mogą zdarzyć się świnie, które będą zakładały konto tylko po to by zgłosić uczciwego sprzedawcę.
Powinno być tak - niezależnie od tego czy konto nowe czy stare - że pisząc zgłoszenie robi się to na zasadzie szablonu:
- nick osoby, która coś kombinowała,
- jej dane osobowe, ale z uwzględnieniem ich ochrony (trzeba byłoby ustalić co dokładnie można podać),
- wyciąg z korespondencji (tu dodatkowa uwaga - w regulaminie powinien być zapis, że korzystając z komisu WMASG użytkownik zgadza się na publikację korespondencji w przypadku sprawy spornej, oczywiście z zastrzeżeniem zakazu publikowania danych osobowych)
- kopia wpłaty lub potwierdzenie nadania paczki.
Na podstawie tych danych mod mógłby ustalać zmianę paska, o którym pisałeś i blokadę komisu.
Ew. w drugą stronę. Szablon jak wyżej, blokada z automatu, ale jeżeli coś by nie grało w szablonie mod zdejmowałby blokadę.
MarekMac 05.04.2018, h. 09:37 MarekMac
@Reg: Prosty sposób i z miejsca powinien ukrócić zdecydowaną część wałków.

@MarekMac: Jako strona korespondencji, masz prawo upublicznić jej treść. Wbrew obiegowej opinii, nie musisz mieć zgody drugiej strony. Poza tym nowe RODO to bagno i z danymi osobowymi trzeba będzie być bardzo, ale to bardzo ostrożnym.

@CiV_1994: Automatyczne blokowanie dostępu może tworzyć patologie. Czasowy ban za nieuzasadnione zgłoszenia nie rozwiązuje sprawy, bo ten bardzo łatwo obejść, po prostu tworząc nowe konto.
J.K. 05.04.2018, h. 10:08 J.K.
Niepotrzebnie użyłem tu słowa automatycznie, rzeczywiście powinno to być poprzedzone weryfikacją.
Tak jak napisałem, to tylko luźny pomysł, ale myślę, że warto zrobić coś w tej sprawie, zwłaszcza gdy widzi się posty w sprawach spornych w stylu "Nie zauważyłem tematu, również dałem się oszukać".

Jeszcze jedna kwestia - nie wiem jak wygląda to od strony technicznej, ale kilkakrotnie zauważyłem, że osoba z banem na IP wraca z nowym kontem. Z czego to wynika?
CiV_1994 05.04.2018, h. 10:51 CiV_1994
@J.K. - dlatego należałoby się poradzić prawnika.
@CiV_1994 - ban na IP jest wyjątkowo nieskuteczny, bo:
- wielu operatorów przydziela IP tymczasowe, np. dziś masz 1.1.1.1, ale jutro już 1.1.1.2. Tu jest dodatkowy problem, Tobie zblokowano 1.1.1.1, a jutro będę miał je ja...
- można użyć serwerów proxy, VPNów itp. tworów.
MarekMac 05.04.2018, h. 10:54 MarekMac
@CiV_1994: Nie ja nad tym pracuję i nie wiem czy jest taka możliwość techniczna, ale najprostszym sposobem przeciwko takim problemom byłoby dodanie czerwonej ramki przy każdym ogłoszeniu sprzedawcy, że "TEN UŻYTKOWNIK MA OTWARTY SPÓR. Więcej >>", czy coś w ten deseń.
J.K. 05.04.2018, h. 11:18 J.K.
Na forum-bron.pl zanim wystawiłem coś na targowisku, musiałem napisać 20 merytorycznych postów.
DamieN 10.04.2018, h. 08:22 DamieN
@DamieN: Pytanie czy to nie będzie to prowadziło do fali spamu na forum. Poza tym nie każdy nowy użytkownik musi mieć chęć udzielania się tam, niektórzy są tu tylko dla komisu i/lub artykułów.
CiV_1994 10.04.2018, h. 18:19 CiV_1994
Mam znajomego, który dorabia na odsprzedaży szpeju i rzeczy wojskowych (chociaż to raczej hobby, bo na odsprzedaży ma zysk rzędu kilku złotych, co czasem stanowi mniej jak 10%). Na airsofcie zna się bardzo słabo więc nie napisze postów merytorycznych, ale okazjonalnie korzysta(ł) z komisu. Przehandlował rzeczy o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych i nigdy nie miał sprawy spornej.
MarekMac 11.04.2018, h. 06:41 MarekMac
Hesh 05.04.2018, h. 17:58 Hesh
Moglibyście ten komis przerobić troche bo jest strasznie toporny i nie intuicyjny w używaniu.
Miss. Palka 06.04.2018, h. 09:54 Miss. Palka
Wystarczy że kupujący otrzyma pełne dane konta z imieniem i nazwiskiem, adresem telefonem. Następnie sprzedający wysyła po zaksięgowaniu. Najlepiej sprawdzać czy dana osoba podana w danych istnieje np. FB. Za pobraniem nie jest to opcja trafiona a usługa otwórz przy kurierze to dodatkowe koszta no i obecność kuriera. Lepiej wziąć kamerkę i nagrywać wszystko od momentu otworzenia kurierowi, dodatkowo wziąć światka. W razie czego Policji i zebrane materiały ułatwią dochodzenie.
Niestety, ale kupujący otrzymują dane konta z imieniem i nazwiskiem i nie zawsze to wystarcza.
MarekMac 06.04.2018, h. 12:10 MarekMac
Na dodatek w przypadku oszustów te dane często są fałszowane (kradzież tożsamości). W przypadku oszustwa możesz też nie doczekać momentu, gdzie będziesz mógł sfilmować paczkę :) .
CiV_1994 10.04.2018, h. 12:13 CiV_1994
DamieN 09.04.2018, h. 19:38 DamieN
Regdorn. Cieszę się że zauważasz problem i szukasz rozwiązań problemu zamiast go likwidować. Bardzo zdrowe podejście. Wmasg to moja obowiązkowa lektura i to głównie dzięki racjonalizmowi który można tutaj zauważyć. Tak w ogóle to naciąłem się tylko raz w komisie, a pozostałę 99,99% transakcji odbyło się w miłej atmosferze i przy wzajemnym zrozumieniu problemów. Dziekuję wszystkim z którymi robiłem tutaj interesy.
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 8036

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane