Daj cynk
Reklama

Testy

Ubranie żołnierza Bundeswehry

Mundur i ekwipunek, 04.02.2008, h. 19:13, dodał: Regdorn , autor: Wolf
79

Pierwszy tekst rozpoczynający serię artykułów opisujących jeden z popularniejszych mundurów pośród polskich maniaków. Przeczytasz w nim historię munduru i kamuflażu flectarn, a także elementy z jakich składa się ubiór polowy żołnierza Bundeswehr.Wstęp

 

Każdy maniak ASG rozpoczynający swoja przygodę, kupuje broń, ochronę oczu no i oczywiście ubranie, wybór oczywiście najczęściej pada na mundur. Nie ma zasad i regulacji prawnych w ASG określających jak gracze mają się ubierać. Wielu z nich wzoruje się na już istniejących organizacjach militarnych, wojsku lub policji. Wiele lat temu, gdy stawiałem pierwsze kroki w tym sporcie, zainteresowałem się Bundeswehrą i postanowiłem ściśle odwzorowywać jej żołnierza pod względem umundurowania, uzbrojenia i oporządzenia.

 

Na początek kilka słów wprowadzenia i informacji o Bundeswehrze. Bundeswehra jest określeniem sił zbrojnych Republiki Federalnej Niemiec. Za oficjalną datę utworzenia sił zbrojnych Bundeswehry uważa się 12 listopada 1955 roku. Wówczas, w 200 rocznicę urodzin pruskiego reformatora generała Scharnhorsta, 101 ochotnikom wstępującym do wojska wręczono nominacje na żołnierza armii RFN (dla zainteresowanych zbieżność z nazwami grup warownych MRU, poszczególne grupy warowne nosiły w nazwie nazwiska pruskich generałów).

 

Od 1 kwietnia 1956 roku te siły zbrojne nazywane są Bundeswehr. Trzy miesiące później stała się ona armią poborową, której trzon stanowili żołnierze zawodowi, a główną siłę poborowi, odbywający służbę zasadniczą. Od 1975 roku na zasadzie dobrowolności mogły służyć również kobiety - początkowo w służbie sanitarnej, a na dzień dzisiejszy we wszystkich rodzajach tych sił zbrojnych. Dzisiaj Bundeswehra uczestniczy w misjach zagranicznych, stabilizuje sytuacje kryzysowe, zapobiega konfliktom oraz niesie pomoc humanitarną, w różnych państwach tego świata, zawsze tam gdzie jest potrzebna. Od ponad 50 lat charakteryzuje ją motto "Entschieden für Frieden", tzn zdecydowani na pokój.

 

Bundeswehra występuje jako instrument kompleksowo określonej, daleko naprzód patrzącej polityki bezpieczeństwa i obrony Republiki Federalnej Niemiec, a w ostatnich latach Unii Europejskiej. Zabezpiecza zagraniczną polityczną zdolność do czynności prawnych; zapewnia wkład w stabilność europejską i światową; dba o narodowe bezpieczeństwo i obronę granic; przyczynia się do obrony i wspomagania sojuszników; popiera międzynarodową współpracę i integrację.

 

Zadania Bundeswehry są prowadzone w ramach wymogów określonych w konstytucji i celów niemieckiej polityki bezpieczeństwa i obrony. Są to:

 • zapobieganie międzynarodowym konfliktom i pokonywanie kryzysów wliczając walkę przeciw międzynarodowemu terroryzmowi;
 • wspieranie partnerów - sojuszników;
 • ochrona Niemiec i narodu niemieckiego;
 • ratunek i ewakuacja;
 • współpraca, partnerstwo i kooperacja;
 • posiłkowa służba pomocnicza (podczas katastrof i wypadków).

Bundeswehra dzieli na następujące siły zbrojne:

 • wojsko lądowe (Heer);
 • siły powietrzne (Luftwaffe);
 • marynarkę wojenną (Marine);
 • centralną służbę sanitarną;
 • wsparcie sił zbrojnych.

Po tej skromnej dawce ogólnych informacji skoncentruję się na opisie munduru bojowego (polowego) zwykłego żołnierza wojska lądowego, który - moim zdaniem - najbardziej odpowiada potrzebom graczy ASG.

 

Wybór mundurów używanych przez siły zbrojne RFN jest duży i istnieje wiele specjalistycznych wzorów, nieprzeznaczonych dla zwykłego żołnierza, dlatego też spróbuje przybliżyć Wam modele podstawowe, najłatwiej dostępne z demobilu. Właśnie ogólna dostępność i stosunkowo niska cena "używek", a dla bardziej majętnych graczy nawet możliwość zakupu nowych mundurów - czyni je bardzo atrakcyjnymi.

 

Dostępne są używane mundury oraz dodatki i wyposażenie, a nawet sprzęt specjalistyczny (np. radiowy) Bundeswehry, wszystko w cenach utrzymujących się w granicach zdrowego rozsądku.

 

Zanim jednak przedstawię opis podstawowego narzędzia żołnierza BW, jakim jest mundur polowy, zacznę od "wyprawki", jaką otrzymuje świeżo wcielony obrońca granic naszego zachodniego sąsiada, w pierwszych dniach po przybyciu do jednostki.

 

Cześć z nich szczegółowo opiszę w kolejnych artykułach pod kątem ich przydatności w ASG.

 

Każdy żołnierz Bundeswehry otrzymany ekwipunek umieszcza w szafie zwanej "spintem", według ściśle określonych zasad. Zmiany w rozmieszczeniu regulowane są przez szefa danej kompanii, a cały ekwipunek żołnierza jest zawsze podzielony na tzw. spint i plecak alarmowy, który znajduje się przed lub obok łóżka żołnierza.

 

 

 

 

Zaczynamy więc układanie wyposażenia w spincie od górnego lewego rogu... Na szafę kładziemy: hełm kewlarowy "SZUBERT" z pokrowcem dwustronnym flecktarn - lato / biały- zima, gumowe ochraniacze ABC na buty, w które wsadzamy jedną parę trzewików, worek marynarski, a w środku mały plecak, gumowa torba ABC z maską M65, filtoropochłaniaczem, zestawem do prowadzenia natychmiastowej likwidacji skażeń, rękawiczkami ochronnymi, oraz poncho (czyli podgumowaną narzutkę). W wypadku wady wzroku żołnierza, otrzymuje on również szkła korekcyjne do maski P-gaz, na koniec śpiwór.

 

Górna półka w spincie: zielony sweter BW, niebieskie koszule z długim rękawem pod krawat, 2 niebieskie koszule z krótkim rękawem, 2 białe podkoszulki, 4 zielone podkoszulki z krótkim rękawem, 1 z długim rękawem na zimę, 2 pary białych skarpetek sportowych, 2 pary czarnych skarpetek do munduru wyjściowego, 4 pary długich zielonych skarpet, 4 pary majtek, kalesony, dwie czapki polowe, dwa berety, czapka zimowa.

 

Wieszak: kombinezon roboczy tzw. czarnuch, zestaw gore-tex dwuczęściowy, 2 kurtki typu parka, koszule polowe, 4 pary spodni, podpinka do parki, ocieplacz do spodni, płaszcz do munduru wyjściowego, siwa marynarka od munduru wyjściowego wraz ze spodniami.

 

Elementy spintu od góry od prawej strony:

 • szafka na rzeczy osobiste zamykana na kłódkę: dokumenty, przybory do pisania, znaczki na listy, zdjęcie żony lub kochanki
 • szafka na przybory: bidon z kubkiem i pokrowcem, torba z następującą zawartością: menażka, kocherek na paliwo stałe, zapałki, niezbędnik, metalowa, szczelna puszka na produkty spożywcze itp. zapasowe wężyki do bidonu ABC, racja żywnościowa, scyzoryk Bundeswehry
 • półka na przybory higieny osobistej: miejsce na kosmetyczkę, pastę do zębów, mydło, szczoteczkę, obcinaczkę do paznokci, szampon, prywatny ręcznik
 • półka na cywilne ciuchy
 • półka na odzież sportową: dres sportowy niebieski, 2 podkoszulki niebieskie, 2 pary krótkich niebieskich spodenek, kąpielówki
 • szuflada: przybornik do szycia, zestaw do czyszczenia butów, saperka w pokrowcu, 4 chusteczki do nosa wielorazowego użytku, chusta zielona trójkątna, szalik wełniany do płaszcza wyjściowego, opatrunek osobisty duży i mały, rękawiczki skórzane letnie, rękawiczki skórzane zimowe, grube rękawice zimowe, okulary ochronne, 2 pary gumek do spodni
 • dolna szuflada: mały notes, ołówek najlepiej od 5b, gumka do mazania, ostrzałka, 2 ładownice, 2 magazynki G36, zestaw do czyszczenia broni, 3 troki uniwersalne, kominiarka - zielona zimowa, szelki, ocieplacz na nerki, czepek do kąpieli
 • półka pod wieszakiem: torba z połową namiotu, plandeka izolacyjna, karimata składana, buty Bundeswehry – trzewiki, buty sportowe na bieżnię
 • podłoga spintu: buty sportowe halowe, czarne skórzane półbuty do munduru wyjściowego, 2 prawidła do butów, niebieskie klapki
 • wieszaki na lewym skrzydle drzwi: dwa zielone ręczniki, niebieski krawat do koszuli wyjściowej, gruby czarny, skórzany pas, zielony, parciany pasek do spodni, czarny, skórzany pasek do spodni wyjściowych, szelki z pasem nośnym. Prawe skrzydło drzwi nie posiada wieszaków. Jest na nim jedynie przykręcone metalowe lusterko.

 

Słów kilka o mundurze

 

O skuteczności ubioru maskującego prawdopodobnie dowiedziały się jako pierwsze w epoce nowożytnej wojska angielskie, toczące zaciekłe walki z Francuzami na terenie Kanady. W szeregach wojsk francuskich służyli bowiem Indianie używający odzieży wykonanej ze skór, co powodowało, że byli mniej widoczni w kanadyjskich lasach niż poddani króla angielskiego noszący charakterystyczne czerwone kurtki z krzyżującymi się na piersiach białymi pasami. Owe elementy umundurowania mówiły jednoznacznie francuskim żołnierzom „tu celować”. Zainspirowani indiańską modą Francuzi wyposażyli oddziały zwiadowców w mundury w kolorze zielonym, co znacznie zmniejszyło prawdopodobieństwo ich wykrycia. Na swoje nieszczęście szybko zapomnieli o tej lekcji, co spowodowało, że żołnierze wychodzący na wojnę w 1914 roku posiadali niebieskie kurtki i czerwone spodnie...

 

Drugim epizodem, który dał dużo do myślenia, zarówno w dziedzinie umundurowania, jak i taktyki, były wojny w koloniach prowadzone przez Wielką Brytanię. W ich efekcie narodził się jakże dobrze znany wśród wszystkich miłośników militarii kolor – khaki.


Powróćmy jednakże do umundurowania żołnierza Bundeswehry. Ubiór polowy jest najbardziej znanym, bo codziennym, ubiorem żołnierza wojsk lądowych Bundeswehry. Posiada on wzór maskowania Flecktarn B (duży), który został wprowadzony w 1990 roku. Jest on pochodną wzoru maskowania groszkowego noszonego w czasach przedwojennych, a szeroko używanego przez oddziały Waffen SS, co było główną przyczyną społecznej dyskusji dotyczącej wprowadzenia powyższego wzoru do użytku. Po wielu próbach ostatecznie wzór Flectarn wyparł oliwkowy mundur BW. Kamuflaż ubrania polowego składa się z zielonych, brązowych i czarnych plamek w 5 odcieniach (patrz zdjęcie). Jest on idealnie przystosowany do leśno - polnej strefy klimatycznej.

Rozmieszczenie plamek powoduje optyczne wrażenie zlewania się konturów ciała z otoczeniem, przez co wrogowi trudniej "zidentyfikować" żołnierza, co naprawdę sprawdza się w praktyce.

Ubiór żołnierza wojsk lądowych (mundur bojowy – polowy) składa się z:

 • nakrycia głowy,
 • odzieży wierzchniej,
 • bielizny,
 • butów,
 • żołnierza właściwego.


Mundur polowy składa się z formy podstawowej oraz możliwych ponad 120 dodatków i kombinacji, które celowo pomijam.

 

Nakrycie głowy

Nakrycie głowy rekrutów stanowi prawie zawsze czapka polowa Flectarn.

 

 

 

 

Dla żołnierzy, którzy mają za sobą podstawowe szkolenie i są po przysiędze, pierwszeństwo ma beret. Kolor beretu zależy od rodzaju wojsk.

 

 

 

Jedynym wyjątkiem jest piechota górska – Gebirgsjäger, używająca zarówno do munduru polowego jak i wyjściowego czapki strzelców górskich. Żołnierz otrzymuje i używa w trakcie szkoleń lub pełnienia służby, hełm kewlarowy z pokrowcem dwustronnym lato/ zima produkowany przez firmę SCHUBERTH. Jest on stosunkowo łatwo dostępny, lekki i wygodny. W airsofcie można go nosić podczas rozgrywania scenariuszy, ponieważ stanowi świetną ochronę głowy przed ewentualnymi urazami. Hełm jest dostępny w kilku rozmiarach wyrażanych w cm obwodu głowy, np. 55-57 lub 58-60.

 

Odzież wierzchnia

Na oliwkowy podkoszulek z krótkim rękawem (w zimie z długim rękawem) nakładana jest koszula polowa.

 

Ma ona klasyczny krój koszuli i posiada, wygodne kieszenie: na piersi i małą na ramieniu, z kieszonkami na przybory do pisania. Nad lewą kieszenią na piersi znajduje się rzep do przypięcia imiennika.

 

Rękawy są długie i zapinane na rzep.

 

 


Koszulę nosi się swobodnie wypuszczoną na spodnie. Na ramieniu umieszczone są pagony, na które zakładamy stopień wojskowy w formie pochewek. Poniżej, na naramienniku od strony rękawa, znajduje się kolorowa tasiemka – splotka. Jej kolor określa, tak jak kolor beretu, rodzaj wojsk.

 


 

 

Koszula zapinana jest na suwak, który znajduje się tylko w jej środkowej części, od pasa do klatki piersiowej. Dodatkowo na całej długości zapinana jest na zatrzaski, zakrywając suwak.

 

 

 

Pod pachami znajdują się małe otworki wentylacyjne.

 


 

 

Koszule występują w wersji letniej i zimowej, różnią się gramaturą, tj. grubością materiału. Występuje również wersja z krótkim rękawem, oraz wersja damska. Jest wygodna i przewiewna, nie krępuje ruchów, pod warunkiem dobrego dobrania rozmiaru. Jako ciekawostkę można dodać, że prawie wszystkie kieszenie munduru polowego są wypełniane wg ściśle określonego planu pakowania, na co zwracana jest szczególną uwaga podczas szkolenia podstawowego (o tym dokładniej w kolejnym artykule).


Kolejnym elementem munduru są spodnie.

 

 

 

 

Spodnie posiadają standardowe kieszenie po bokach, jedną z tyłu, oraz dwie boczne na nogawkach - wszystkie zapinane na zatrzaski. W prawej kieszeni na nogawce znajduje się wewnętrzna mała kieszonka na scyzoryk. Krój jest prosty i wygodny. Wadą niestety jest brak, w podstawowej wersji, podwójnej warstwy materiału na kolanach i pośladkach, co powoduje szybkie ich przecieranie czy rozerwanie. Szwy są dobre i podwójne. Standartowo spodnie mają guziki do zaczepiania szelek.

 

Spodnie polowe noszone są w szczególny sposób - nogawki są podwijane do wewnątrz na wysokość cholewki buta i unieruchamiane gumką. Polega to na tym, że spodnie podwija się do wewnątrz, pod założoną na łydkę gumkę. W ten sposób znajdują się nad cholewką buta i swobodnie na nie opadają.

 

 


Kupić można również podpinkę ocieplającą pod spodnie, do noszenia której konieczne są szelki! Nogawki podpinki posiadają w dolnej części suwak, umożliwiający zakładanie bez zdejmowania butów.

 

 

Dodatkowe uzupełnienie podstawowej formy ubioru polowego stanowią: kurtka polowa typu parka, oliwkowy sweter oraz kurtka przeciwdeszczowa. Kurtka polowa typu parka posiada kaptur, nie posiada ocieplenia i zrobiona jest z grubszego materiału niż koszula.

 


 

 

Dostępna jest podpinka ocieplająca, na którą zakłada się kurtkę. Podpinka ma ściągacze na rękawach, wysoki kołnierz i jest zapinana na suwak.

 

 

 

 

Parka posiada kieszenie: dwie górne zapinane na zatrzaski, boczne zapinane na suwak, jedną wewnętrzną zapinaną na rzep oraz małą na rękawie. Praktyczne są również małe rozpinane na suwak otwory pod pachami służące do wentylacji, oraz ściągacz w pasie.

 

 


Kurtka zapinana jest na suwak, który sięga jednak tylko do pasa. Jest to bardzo praktyczne z uwagi na długość tej kurtki -wyobraźmy sobie problemy przy siadaniu lub kucaniu w terenie, przy kurtce zapiętej na całej długości. Długość parki może być uważana zarówno za jej wadę jak i zaletę. Osobiście uważam to za duży plus, zwłaszcza, jeśli przyjdzie nam siedzieć na ziemi – będziemy dobrze chronieni przed zimnem i wilgocią.


Wielu z was na pewno zastanawiało się do czego służą dwa guziki, występujące na niektórych egzemplarzach, po środku przodu kurtki. Jest to miejsce na przypięcie latarki BW. Mankiety rękawów mają regulowaną na rzep szerokość. Koszula, kurtka i spodnie są zrobione z 80% bawełny i 20% poliestru lub czystej bawełny - w zależności od producenta.
Można je spokojnie prać w temp 60oC. Farba kamuflażu jest trwała i nie spiera się łatwo. Rozmiarówka BW 1-20 określana jest wg tabeli na podstawie wzrostu i obwodu klatki piersiowej dla koszuli i kurtki, a spodni na postawie obwodu pasa. Kupując odzież używaną należy pamiętać, że rozmiar z metki nie musi pokrywać się ze stanem faktycznym.Sweter w kolorze oliwkowym (swetra nie wolno nosić podczas ćwiczeń oraz w trakcie akcji jako wierzchniego ubioru) zrobiony jest z wełny z małą domieszką poliestru, posiada podwójne obszycie łokci i ramion oraz pojedynczą kieszeń na lewej piersi zapinaną na rzep z miejscem na wyszycie nazwiska.

 


 

 

Koszula, kurtka i sweter przedstawione na zdjęciach, obszyte są regulaminowo wg wzoru jednostki powietrznodesantowej z okresu kontyngentu w Kosowie.

Kurtka przeciwdeszczowa, a właściwie bardzo praktyczny komplet przeciwdeszczowy z gore-texu, składa się ze spodni na szelkach i kurtki. Ubranie jest szyte bardzo obszernie, bo nosi się je na mundurze. Uwaga: występują tylko cztery rozmiary! Wszystkie szwy są podwójne (szyte) i podklejone. Nogawki spodni posiadają w dolnej części boczny suwak, umożliwiający zakładanie bez zdejmowania butów.

 
Ciekawostką jest również to, że wszystkie widoczne z zewnątrz kieszenie w spodniach są przelotowe i służą do dotarcia do zwykłych kieszeni w mundurze.

 

 

 


Do odzieży wierzchniej zaliczamy ponadto: poncho gumowe - praktyczna tania i prosta alternatywa do kompletu gore - texowego (używana w wojsku również jako połowa namiotu polowego), apaszka / chusta na szyję (można jej użyć do osłony twarzy w rozgrywkach), szelki, rękawiczki, kalesony oraz bielizna.

 

 


Możliwe są różne modyfikacje podstawowej formy ubioru polowego. Dodatkowo wg regulaminu wewnętrznego, każdy żołnierz ma prawo dokupić sobie dowolną część umundurowania, jeśli w swojej formie i kolorze nie odbiega ona od regulaminowego odpowiednika.

 

Buty

Buty BW to prawdziwe dzieło sztuki. Wygodne, nieprzemakalne oraz dobrze dopasowane do naszej strefy klimatycznej zapewniają komfort noszenia o każdej porze roku.

 

 


Posiadają one warstwę wodoodporną uzyskaną w wyniku potrójnego uszczelnienia ściegów specjalnym tworzywem wkomponowanym w warstwie wewnętrznej, oraz impregnacji skóry. WG normy wojskowej EN 345 kat. S3 czas przemoknięcia butów BW wynosi 90 minut!

 

Wnętrze buta posiada miękką skórzaną wyściółkę, na zewnątrz wygodne tzw. szybkie sznurowanie. Poza podeszwą, która jest gumowa, antystatyczna oraz nieaktywna na benzynę i wszelkie oleje, buty są wykonane z kilku warstw skóry wołowej bardzo dobrego gatunku nasyconej trwałym środkiem przeciwgrzybicznym. Między skórami znajduje się układ pianek antyalergicznych. Dodatkowo buty wyposażone są w twardą ochronkę na palce i piętę oraz piankę spełniającą rolę amortyzacji i dodatkowej izolacji w zimie.
Interesująca jest bardzo rozbudowana rozmiarówka tego obuwia, pozwalająca na bardzo dokładne dopasowanie buta do stopy żołnierza. Rozmiar określany jest długością stopy i jej szerokością w palcach w mm, a w niektórych wypadkach również wysokością stopy w podbiciu (np. no 285/105).

 

 


Do butów zakładane są wełniane oliwkowe lub szare podkolanówki.

  

Kombinezon czołgowy

Alternatywą dla zwykłego standardowego munduru jest kombinezon. Osobiście uważam, że jest wygodniejszy i praktyczniejszy od zwykłego munduru i może być, szczególnie na krótkich strzelankach, stosowany jako ochrona zakładana na cywilne ubranie.

 

 


Jednoczęściowy kombinezon czołgowy, zamiast munduru polowego, noszą, jak sama nazwa wskazuje załogi czołgów. Różni się on od munduru polowego kilkoma szczegółami: kieszenie nie są zamykane na zatrzask, a na zamek, kieszenie na nogawkach znajdują się nie w górnej ich części, a tuż pod kolanami oraz brakuje kieszeni na ramieniu.
Nogawki spodni posiadają w dolnej części suwak, umożliwiający zakładanie kombinezonu bez zdejmowania butów.

 

 


W pasie kombinezon posiada ściągacz.

 

 


Nie używa się również gumki do unieruchamiania nogawek nad cholewką buta – nogawki opadają swobodnie na buty bez żadnego unieruchamiania. Kombinezon czołgowy nie posiada kołnierza. Zamiast niego w służbie koszarowej stawia się górny centymetr zamka.

 

 


Jednak podczas walki zamek zasuwany jest do samego końca - w ten sposób chroni się szyję. Kombinezon czołgowy zrobiony jest z ogniotrwałego materiału, który przez pierwsze kilka sekund przy kontakcie z ogniem nie zapala się, przez co podczas pożaru pojazdu zwiększają się szanse na przeżycie. Na plecach kombinezonu znajduje się wszyty pasek ratunkowy, za pomocą, którego łatwiej w razie potrzeby wyciąga się z pojazdu rannego członka załogi bez dodatkowych środków pomocy. Innych różnic nie ma, poza tym, że jest to ubiór jednoczęściowy. Naszywka z nazwiskiem, naramienniki itp. znajdują się po tej samej stronie jak na koszuli, czy kurtce. Rozmiarówka oraz jakość materiału i wykonania są standardowa jak w innych sortach.

Mam nadzieje, że udało mi się przybliżyć wam trochę podstawy ubioru teraźniejszej Bundeswehry, a także krótko scharakteryzować mundur polowy używany przez jej żołnierzy. W celu dokładniejszego odwzorowania ubioru polowego żołnierza wojsk lądowych można „przyozdobić” mundur różnymi oznaczeniami i naszywkami, a siebie dodatkowym wyposażeniem, ale to już temat na kolejny artykuł.

Ocena wszystkich (5.83, głosów: 12)

 • Dodaj do:
 • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
yogurt 04.02.2008, h. 18:23 yogurt
Ciekawe czy ktoś się szarpnie i napisze taki artykuł o innych umundurowaniach. To mógł by być pomysł na nowy dział na wmasg.
Havoc-eg 04.02.2008, h. 18:31 Havoc-eg
niezły artykuł ^^
lecter69 04.02.2008, h. 18:41 lecter69
Padłem Zdjęcie misia rox!
ross154 04.02.2008, h. 18:52 ross154
Kawał dobrej roboty. Czekam na opis poszczególnych kamuflaży stosowanych w BW.
Dolores 04.02.2008, h. 19:08 Dolores
chylę czoło. Świetna robota *.*
Może teraz DPM?
Majkel86 04.02.2008, h. 19:37 Majkel86
O DPM to trzeba poprosić Mer
Xie 04.02.2008, h. 19:37 Xie
O rany.... Wolf, nareszczie!!!
Aż dech mi zaparło, a model na zdjęciach sprawił że zmiękły mi nogi
Artykuł na pewno rewelacyjny - przeczytam, tylko ochłonę z wrażenia...
Dosłownie i całkiem serio - powaliło mnie.

p.s. Jakbyś się kiedyś wziął za CCE chętnie użyczę mojego "modela"
Loniu 04.02.2008, h. 19:48 Loniu
Super Teraz jakby był DPM i BDU
Pituch 04.02.2008, h. 19:52 Pituch
chylę czoła. Dajcie więcej mundurów! xD
Wint 04.02.2008, h. 19:56 Wint
Nieźle
DanioooL 04.02.2008, h. 19:57 DanioooL
No teraz czekam na opisy naszych, polskich panter!!!! ^^
ak 47 beta 04.02.2008, h. 20:26 ak 47 beta
No fajne i ciekawe , super robota.

pozdrawiam
ocet 04.02.2008, h. 20:44 ocet
Bardzo ładnie Ja też interesuję się BW
Denerwuje mnie tylko jedna rzecz. Czemu wszyscy nowi w naszym środowisku kupują soboie flecka? Potem mamy armie ludzi którzy w większości nie wiedzą co mają na sobie. Jak ja bym chciał żeby ludzie wiedzieli czego chcą!
SoP-PeL 04.02.2008, h. 21:01 SoP-PeL
Wolfowi gratuluje pomysłu!

Świta robota, nareszcie WMASG odżył

...Bo Polacy nie gęsi i swój portal mają:)...
^Diego^ 04.02.2008, h. 21:02 ^Diego^
no mam nadzieje, ze bedzie jakies rozwiniecie .
Mario-NoName 04.02.2008, h. 21:12 Mario-NoName
Świetny artykuł! , teraz czekam na DPM :]
gross 04.02.2008, h. 21:17 gross
Fachowy artykuł! Jako fan BW jestem baprawdę zachwycony!
Foka 04.02.2008, h. 21:29 Foka
Polskie realia w pełnej krasie. A teras dajcie inne mundury! Niech ktoś napisze o DPM!
No właśnie, może jęczęć może jeden z drugim posadzi się przed klawiaturą na kilkanaście kolejnych wieczorów i napisze?
Skwaru 04.02.2008, h. 22:24 Skwaru
Dobra robota! Mundur jest świetny, sam go urzywam.
Moze ktos napisze o innym umundurowaniu ? Misio szaleje xD
Hornet 04.02.2008, h. 23:25 Hornet
Naprawdę fajny artykuł
Uzupełnil bym tylko część dotyczacą butów, o ich wagę 1but = 1kilogrma
Smarozzo 04.02.2008, h. 23:59 Smarozzo
Dobry artykuł. profesionalny. teraz moze poczekamy na artykuł o Marine Patern?
Marcinek83 05.02.2008, h. 00:33 Marcinek83
Brrr... Bundeswehr :< Niedługo będą to w kioskach sprzedawać, cena koszuli 5,99zł.
Tani, powszechny, powszechny, powszechny, nieciekawy. To moja opinia i proszę jej nie brać pod uwagę.
Artykuł BOMBA!!! Gratulację bo to świetny materiał.
victor 05.02.2008, h. 09:56 victor
Świetny artykuł - zawiera dużo ciekawych informacji podanych w bardzo przystępny sposób. Prosimy również o przedstawienie innych wzorów maskowania BW, nawet tych trudno dostępnych:)
TUZIOL 05.02.2008, h. 10:42 TUZIOL
@ocet: bo podstawowy mundur + podstawowe oporzadzenie sa bardzo tanie Problem pojawia sie, gdy ktos zaczyna brnac dalej i np. wzorowac sie na konkretnej jednostce(jak w przypadku mojej grupy). Wowczas trzeba na prawde sporej kasy i lat by to wszystko pomalu kompletowac A sprzet KSK(jednostki specjalnej) jest cholernie drogi

Xie 05.02.2008, h. 11:52 Xie
Będzie DPM
Dajcie trochę czasu.
Grizzly-Slupsk 05.02.2008, h. 14:02 Grizzly-Slupsk
Świetny, przystępnie napisany artykuł! Szacunek dla wiedzy autora Ostatnio widzę, że w dziale artykuły coś się ruszyło. Tak trzymać! Liczę na więcej tematów.
KWIA_TEK 05.02.2008, h. 16:15 KWIA_TEK
Wzorowo napisane. Czekam zniecierpliwiony na kolejne podobne artykuły. Mam nadzieję, że jest pośród nas maniak który tak samo dokładnie zgłębił tajniki np. Woodlandu. Pozdrowienia dla autora.
kydrys 05.02.2008, h. 16:36 kydrys
Tajniki woodlandu...

Artykuł bardzo fajny, świetnie napisany, misio wymiatacz. No to czekamy na przewodnik po DPMie, który zapowiedziała Księżniczka.
Cotton 05.02.2008, h. 18:13 Cotton
da sie wszystko zalatwic z jednym ale ... wie ktos gdzie mozna kupic taka oryginalna szafe? xD a tak na serio to artykul świetny - bardzo mi pomogl
mieciu-saper 05.02.2008, h. 18:52 mieciu-saper
Sam flectarn mi się nie podoba, ale artykuł świetny- GRATULACJE. Jak tylko dozbieram trochę rzeczy do mojej szafy to może się szarpnę na coś podobnego
Moonred 05.02.2008, h. 19:03 Moonred
Świetnie napisany artykuł
Tak trzymać! (oby wiecej podobnych sie na forum pojawiało
sparhawk 05.02.2008, h. 19:06 sparhawk
Moim skromnym zdaniem nieźle opisane, czekam z niecierpliwością na dalszą część.
Moja uwaga i prośba do redakcji: Z własnego doświadczenia wiem, że samemu trudniej zebrać dane i je opracować, a druga sprawa że zabiera to sporo czasu. Przygotujcie rozpiskę tematów i plan artykułu (jak powinien wyglądać co zawierać) dla grup i stwórzcie kółka redakcyjne dla wszystkich popularnych mundurów. Myślę że znajdzie się parę osób ze znajomością tematu a opracowanie części zagadnienia przez jedną osobę przyspieszy pojawienie się tych opracowań na wmasg-u.
Reimar 06.02.2008, h. 11:09 Reimar
nie no to już przesada żeby na polskim forum było o niemieckim umudurowaniu a o polskim nie
AWR_Ronin 06.02.2008, h. 15:06 AWR_Ronin
Flecktarn jest tani i łatwo dostępny jak długo ktoś kupuje zwykły sprzęt piechoty... Wystarczy zainteresować się oddziałami specjalnymi i już sprawa sie komplikuje bo mundury (w kompletnie innym kroju) kosztują horrendalne pieniądze .

Więcej o wyposażeniu oddziałów specjalnych BW:

$3
dzynek 06.02.2008, h. 18:09 dzynek
Flektarn tyle tego jest ze az nie dobrze. Wg. mnie najlepszym kamuflażem jest Marine Pattern (MARPAT) kontraktowy naturalnie Na drugim miejscu stawiam Multicam.
BlueGun 07.02.2008, h. 13:59 BlueGun
Super artykuł , zwłaszcza to dotyczące szafy i zawartości , cenne dla kogoś kto nie był w woju. Jedna uwaga.
Autor mówi o maskowaniu groszkowym szeroko używanym przez ss i noszonego w czasach przedwojennych.
zawsze myślałem że mianem groszkowego zwykło się określać kamuflaż Dot 44 czy tupfenmuster (nie jestem pewien pisowni) faktycznie używany szeroko przez SS ale wprowadzany dopiero pod koniec wojny.
Przed wojną to chyba wzory platanenmuster?
Tak czy siak można by to rozszerzyć o te mniej znane modele , wprowadzane tuż po utworzeniu od nowa bundeswehry a także jakieś współczesne modele eksperymentalne.
cziman 09.02.2008, h. 14:45 cziman
Artykuł świetny, ogromne brawa dla autora. Widać że Wolf rzeczywiście zna się na tematyce wyposażenia Bundeswehry i tą wiedzę w bardzo przyjemny sposób nam przekazuje. Artykuł jako jedyny z WMASG znalazł się w moich zakładkach, więc niech i to służy jako słowa pokrzepienia ku napisaniu kolejnych równie dobrych artykułów na ten temat.

A co do powszechności munduru Flecktarn jak pisze wiele użytkowników - prawdą jest że jest on powszechny, ale jeżeliby zebrać wszystkich maniaków ASG noszących fleka do jednej kupy i dać do obejrzenia takiemu Oberfeldwebelowi to prawdopodobnie by się załamał. Noszenie munduru a noszenie munduru w sposób regulaminowy to dwie różne rzeczy, a stosunkowo tani koszt podstawowego szpeju niemieckiego wcale nie usprawiedliwia mundurowego freestyle'a. Ale być może to jest raczej kwestia mentalności i podejścia a zupełnie nieregulaminowe ubieranie się jest tylko tego konsekwencją.
Regdorn 10.02.2008, h. 16:53 Regdorn
@cziman: tutaj raczej przez mundur należy rozumieć mundur jako maskujący łach wojskowy. Jasna sprawa, że w rozumieniu takim jak piszesz, to mundur to dużo, dużo więcej.
juni_or 10.02.2008, h. 21:57 juni_or
No bardzo dobrze się czytało

@Księżniczka

Czekam z niecierpliwością. Mój komplecik z DPMu (pierwszy) właśnie do mnie idzie. Chętnie poczytam o całości umundurowania.
Dingo 11.02.2008, h. 11:09 Dingo
bardzo ciekawy artykol
Duncan McLain 11.02.2008, h. 17:51 Duncan McLain
Witam.
Niedawno napisała do mnie Księżniczka w sprawie artu o DPMie. Pomału coś tam się pisze, ponieważ jednak jest to prawdziwy temat rzeka, a ja nie dysponuję obecnie taką ilością czasu, jakbym tego chciał, całość idzie dość wolno. Dlatego na razie zapraszam wszystkich zainteresowanych tematyką brytyjską oraz samym DPMem na największe forum brytofilskie w Polsce www.royalmarines.pl znajdziecie tam wszystko co Was powinno zainteresować.
Być może w bliskiej przyszłości pojawi się również na WMASGu opracowanie o DPMie, jednak póki go nie ma, odsyłam do w/w forum.
Pozdrawiam.
Duncan McLain
AWR_Ronin 12.02.2008, h. 13:03 AWR_Ronin
No właśnie - ta cała chmara ludzi biegających we flecku, którzy kupili go jedynie ze względu na niską cenę na allegro, naprawdę źle wpływa na wizerunek ludzi którzy interesują się Bundeswehrą. Przez niską cenę (spowodowaną tym, że armia chce się szybko pozbyć używanych kompletów i wyprzedaje je na wagę) flecktarn stał się czymś w rodzaju "munduru dla oszczędnych", lub wręcz "munduru dla airsoftowej biedoty". Osobiście się z tym nie zgadzam, ale faktem jest, że taka opinia krąży... Ekip, które poważnie traktują odwzorowanie BW jest tyle, że można je policzyć na palcach jednej ręki - reszta to niestety freestylowcy, którzy nie maja pojęcia co na sobie noszą. Z tego powodu fleck kojarzy się ze szwejowatymi, spranymi i zniszczonymi kompletami, założonymi bez składu i ładu.
cziman 13.02.2008, h. 00:31 cziman
AWR_Ronin: Zgadzam się, jednakże to że sam mundur jest sprany nie musi być złą rzeczą. Sprany ale dobrze założony mundur jest o niebo lepszy niż nawet najlepszy najnowszy gore-tex z ripstopem na osobie która jedyne co wie że to to kamuflaż nazywa się flek - a co do grup BW, znasz jakieś w pomorskim / warmińsko-mazurskim?
AWR_Ronin 18.02.2008, h. 23:09 AWR_Ronin
Wiesz... Kto na ile dokładnie chce się bawić w żołnierzy to już jego sprawa. Niektórzy airsoft łączą z bardzo dokładną rekonstrukcją i im zależy na realizmie.

A określenie "mundur dla biedoty" nie jest moje - słyszałem je kiedyś od osoby zajmującej się "reko" US Marines :/.
TUZIOL 19.02.2008, h. 15:59 TUZIOL
Ja bym tylko jeszcze dodal... ze osob noszacych flecka jest porownywalna ilosc do tych noszacych woodland
jozeph0 23.02.2008, h. 19:40 jozeph0
Jedną rzeczą która nie podoba mi się i wielu osobom to to że są "artyści" którzy przyszywają polskie flagi na fleka. i noszą do niego pas z klamrą WP.
ebola_85 24.02.2008, h. 18:58 ebola_85
"Jedną rzeczą która nie podoba mi się i wielu osobom to to że są "artyści" którzy przyszywają polskie flagi na fleka. i noszą do niego pas z klamrą WP."


WIesz, to zależy od punktu widzenia. Jesli ktos lubi rekonstrukcjie i chce wygladac jak żołnierz BW to sobie nie może na to pozwolić. Ja natomiast mieszkam w Angli, posiadam mundur w kamuflarzu flecktarn ale przyszyte mam polskie oznaczenia. To coś złego ? Gram z ludzmi o różnych narodowościach i wole być rozpoznawany jako Polak niż niemiec.
KamilM 05.03.2008, h. 00:46 KamilM
Rzeczywiście świetny artykuł,
osobiście brakuje mi rozwinięcia na temat zróżnicowania kamuflażu flectarn /osoby nie zainteresowane tematem, na ogół nie zdają sobie sprawy, że jest letni i jesienny/.

Udało mi się przekonać całą ekipę do tego akurat camo, nie dlatego że jest tanie /choć to spory pozytyw/, ale dlatego, że jest najbardziej optymalnym kamuflażem dla terenów środkowej Europy.

Licze na dalszy ciąg,

Pozdrawiam
Heiner 10.03.2008, h. 16:40 Heiner
Bardzo fajne! Sam noszę mundur BW i artykuł mi mocno pomógł. Dzięki!
RAVAL 12.03.2008, h. 10:10 RAVAL
dobry artykul ja flecka uzywam od poczatku mojej przygody, z poczatku zainteresowanie faktycznie wyniknelo z ceny (ale dpm nie byl drozszy) ale z biegiem lat musze przyznac ze to bardzo dobre kamo, a co do ceny nie widze roznicy w zastosowaniu nowe-stare (sprane) w lesie przeciwnik sie nadtym nie zastanawia ja tez, wiec poki sa uzywki dostepne trzeba kupowac bo tak samo sie zmarnuja jak nowe
AWR_Ronin 12.03.2008, h. 16:53 AWR_Ronin
Natężenie barw w nowych mundurach jest takie a nie inne z powodu skuteczności kamuflażu - w miarę prania mundury tracą właściwości maskujące ponieważ kolory zaczynają płowieć i zlewać się (są coraz jaśniejsze, miejscami wręcz białe) - sprane mundury maskują się gorzej niż nie sprane i argument, że "w lesie przeciwnik sie nadtym nie zastanawia" nie jest prawdą.
Poza tym w miarę prania tkanina traci na wytrzymałości.
Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest więc nadal kupno nowego munduru i pranie go w miarę możliwości najrzadziej jak się da w najbardziej lajtowy sposób. Nie mam nic przeciwko używkom ale proszę, nie wciskajcie ludziom kitu, że między mundurem spranym a nowym nie ma różnicy, bo nie jest to prawdą.
SwideR 12.03.2008, h. 18:45 SwideR
nie rozumiem jak ktos moze to nosic....

chocby to bylo z samego aksamitu to bym tego nie ubral, ludzie miejscie troche godnosci jestescie Polakami...

AWR_Ronin 12.03.2008, h. 21:34 AWR_Ronin
Czy to oznacza, że wszyscy w Polsce muszą nosić polskie mundury? Poza tym dorabianie politycznych ideologii do airsoftu jest trochę niezdrowe.
SwideR 13.03.2008, h. 14:43 SwideR
nie kazdy nosi co lubi

ale dla mnie ubrac niemiecki mundur to wstyd na calej linii ;/
Marius7 16.03.2008, h. 20:56 Marius7
Po prostu Flecktarn nie maskuje się w Polskich lasach, w których przeważa zieleń, a nie taka niedorobiona czerwień jak we fleckach, może fleck być dobry jako mundur jesienny... takie kolory....
Gimlox 18.03.2008, h. 07:39 Gimlox
Ja tam zacząłem od munduru Ruskiego, teraz mam Polski i zamówiłem sobie flecka, mam kilku kolegów którzy traktują mundur BW poważnie i krzywdzące jest pisanie, że jak tanie to nie dobre, albo "dla biedoty" i nie wciskajcie ludziom kitu, że mundur BW nie kamufluje się w Polskich warunkach, z własnego doświadczenia wiem, że mundur Ruski kamufluje się słabo, Polski woodland bardzo dobrze, naprawdę efektywnie, a Flecktarn którego używają moi przyjaciele jest po prostu genialny, jeśli chodzi wiec o faktyczną efektywność to flecktarn sprawdza się bdb i jest idealny dla początkujących, a tych którzy robią z nim coś na poważnie można łatwo poznać np. po porządnym G36 w łapie, butach BW i dodatkowym wyposażeniu. A artykuł na prawdę bdb, czekam na dalszą część bo postanowiłem trochę poważniej podejść do BW.
AWR_Ronin 19.03.2008, h. 07:52 AWR_Ronin
"Niedorobiona czerwień" jest na mocno spranych mundurach (to efekt, o którym pisałem wcześniej) - we flecku przeważa brąz, który komponuje się z pniami drzew iglastych. A to czy w polskich lasach przeważa zieleń to nieprawdziwa teza - proponuję spojrzeć na statystyki zadrzewienia w Polsce i wtedy pisać co przeważa.
Na moje oko kolega Marius7 bawi się w airsoft od niedawna (i to zapewne na jednej miejscówce) i nie miał okazji przekonać się o właściwościach kamuflażu w różnych warunkach. Pewnie na własne oczy widział też niewiele kompletów flecka.

Kilka przykładów tego jak komponuje się z polskimi lasami:

iglasty wiosną (zielona ściółka) - $3
sucha trawa - $3
iglasty (sucha, mocno brązowa ściółka)- $3
liściasty - $3
kompletny mundur i wyposażenie z bliska - $3

kajo 515 21.03.2008, h. 10:10 kajo 515
Ja mam niemiecki mundur i już się przyzwyczaiłem rewelacyjnie się nie maskuje ale żle terz nie. Ale maskowanie to niewszystko. a snajper to i tak zakłada inny kamuflaż lubie niemiecki mundur bo jest wytrzymały. oczywiście oderwałem mu niemieckie flagi<lol> Mam niemiecki mubndur a polski chełm.
mastah 26.03.2008, h. 16:10 mastah
Jest jakieś forum poświęcone umundurowaniu i oporządzeniu niemieckiego ?
Pozdrawiam
AWR_sowiet 27.03.2008, h. 09:59 AWR_sowiet
Jasna dupa...jak porownuje to do tego co mielismy w kawalerii...goretexy, kupczaki, różne pierdoły...a na wyposazeniu jedna mala szafeczka :/ I oczywiście brak czegsś takiego jak "sprzęt alarmowy"
AWR_Ronin 27.03.2008, h. 12:10 AWR_Ronin
@ mastah

Na wmasg.pl masz wątek "Wyposażenia żołnierza BW" w dziale "Mundur i oporządzenie". Poza tym jest strona Team Delta (www.teamdelta.pl), no i AWR (www.awr.one.pl) z dużym działem na temat wyposażenia.
kajo 515 05.04.2008, h. 22:28 kajo 515
Charakterystyczny, &#8222;nakrapiany&#8221; kamuflaż naszych zachodnich sąsiadów to jeden z najbardziej udanych wzorów maskujących, jakie opracowano po II wojnie światowej. Jednocześnie oryginalne umundurowanie Bundeswehry jest w Polsce

dobrze się maskuje na jesień ten kamuflaż jak ktoś chce foty jak się maskuje w otoczeniu towalić na gg
6197786
Metosos 20.04.2008, h. 08:18 Metosos
Ciekawy artykuł :] Jednak nie wiem co wybrac BW czy DPM xD ?? Jedni chwala DPM jedni BW juz głupi jestem.

kajo 515 21.04.2008, h. 20:16 kajo 515
a jaką masz replike????????? to doniej dobierz mundur
SaveOurSouls 04.05.2008, h. 01:46 SaveOurSouls
Arta jest spoko, lekki, przyjemnie się się czyta, a jednocześnie bez zbędnego wodolejstwa. Podstawowe informacje w bardzo przystępnej formie.
Kewicz132 05.07.2008, h. 15:03 Kewicz132
Polecam ten komplet kurtki i spodni.Kuzyn ma taki sam i jest z niego zadowolony, ma już go 2 lata i narazie wszystko w najlepszym porządku.Pozdrawiam;)
wija99 23.07.2008, h. 14:14 wija99
Rewelka. Bluza, kombinezon, spodnie wszytko extra. polecam kupic 2 bluzę i zrobić z niej futerał na hełm albo jak ja sobie frędzle a'la ghile zrobiłem
Pietrucha9807 07.03.2009, h. 14:52 Pietrucha9807
chciałem powiedzieć że kurtka jest zarąbista.
Dzisiaj kupiłem tą kurtkę i jestem bardzo zadowolony
Ghost_49 28.11.2009, h. 19:35 Ghost_49
Kolor munduru zależy od nr seri mundur BW sprawdza sie 95% na pomorzu wyjątkiem jest moment gdy spada snieg Ten mundor powinny używać wszystkie wojska europy jest genialny
BWman 15.01.2010, h. 16:07 BWman
Mam pytanie , można nie mieć flag niemieckich na mundurze?
Bo kupiłem i już ich nie było , ale mundur jest świetny
szymoner 20.04.2010, h. 15:27 szymoner
Popieram Ronina. Ja munduru nie prałem, a będę prał tylko jak będzie naprawdę brudny. Do usunięcia brzydkiego zapachu używam wywaru z trawy-biore troche trawy, świeżych liści, kroje drobno, wstawiam na kilka dni do spirytusu trzymanego na gazie, zatykam talerzykiem, a potem tylko nakładam na mundur w niewielkich ilościach i pachnę lasem. A błoto mi nie przeszkadza-nie piorę, tylko zamaczam tylko tą część, na której jest błoto i zeksrobuję delikatnie.
dresik38 12.01.2011, h. 19:08 dresik38
Bardzo dobry artykul sam interesuje sie bundeswehra i mam duzo mundurow
Powała 17.01.2011, h. 15:38 Powała
Wolf, dzięki po raz kolejny, jestem pełen podziwu.
pawelacio 22.08.2011, h. 11:26 pawelacio
Super artykuł :D. Właśnie zaczynam zbierać mundur bundeswehry.
MichaelClark 14.07.2012, h. 11:59 MichaelClark
Napiszcie cos o Marpacie!
hawker 16.04.2013, h. 21:23 hawker
Pytanko mam, czy do ładownic G3 mieszczą się magi do G36 ? PW proszę, sprawa pilna dosyć.
STALKER14 11.12.2013, h. 21:47 STALKER14
Mieszczą się ale wepchnięte na siłę, funkcjonalność 0. Ludzie przerabiają ładownice i magi żeby dało się z tego korzystać.
Typowy Rusofil 08.05.2018, h. 18:27 Typowy Rusofil
Orientuje się ktoś jaka jest fachowa nazwa tych "gumek" do bluzowania spodni? Lub gdzie można je kupić? :)
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 78622

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane